Renowacja ławek parkowych

Renowacja mebli narażonych na długotrwałe działanie warunków atmosferycznych, to nieunikniony etap w ich eksploatacji.

Czas, kiedy to będzie konieczne zależy od wielu czynników. Najbardziej niekorzystna jest wilgoć i słońce. Jeśli do zrobienia ławki użyto niewłaściwego drewna i na dodatek nieodpowiednio je zabezpieczono, to na efekty nie trzeba czekać długo.

Po latach doświadczenia w produkcji, teraz nastał czas odnawiania mebli naszych oraz konkurencji. Każde zlecenie rozpatrujemy indywidualnie zależnie od warunków. Może to być tylko pomalowanie całości lub wymiana poszczególnych elementów po dewastacji. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest zdemontowanie całości i zrobienie ławek od nowa. Wtedy żeliwo jest odnawiane metodą śrutowania i malowane. Listwy najczęściej montowane są nowe. Możliwa jest również wymiana starych ławek na nowe takiego samego lub zupełnie innego rodzaju.

Ławki typu ciężkiego, to najczęściej ławki parkowe wykonane zwykle  z masywnych boków i adekwatnych  listew. Ławki parkowe, czy jak kto woli ławki miejskie narażone są nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale i na dewastacje.  Problem dewastacji można ograniczyć stosując  monitoring, ogrodzenia, pogadanki z młodzieżą lub ograniczając sprzedaż alkoholu i środków odurzających. Tak na poważnie jednak nie pomoże nic , jeśli delikwent postanowi pobawić się np. listwą od ławki. Stosując  mocowanie listew śrubami przerywamy powłokę lakieru i tutaj właśnie zaczyna się proces gnicia drewna.  Ławki parkowe można montować na wkręty od tyłu, co eliminuje problem ingerencji w drewno. Nasza firma dostosowuje się do wymogów zamawiającego i montujemy ławki wybranym  sposobem. Jeśli chodzi o problem warunków atmosferycznych, to już tylko możemy dostosować  odpowiednie drewno o odpowiedniej wilgotności i zabezpieczone dobrymi powłokami lakieru. Stosujemy listwy z drewna liściastego np. olcha, dąb jak i iglastego -najczęściej jest to sosna suszona w suszarni. Jedno i drugie drewno ma swoje mocne i słabe strony. Dobranie rodzaju drewna zależy od typu ławki oraz środowiska w jakim ma być użytkowana. Działamy na rynku od 1999 roku i z całą odpowiedzialnością mogę przyznać, że nie ma na rynku złotego środka zabezpieczającego ławki miejskie przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Stosowaliśmy na meble ogrodowe przeróżne lakierobejce  impregnując wcześniej listwy. Stosowane były lakiery ekologiczne, preparaty olejowe, lakiery z woskiem.  Obecnie mamy do wyboru użycie listew z drewna egzotycznego lub listew nasączonych woskiem w całym ich przekroju metodą ciśnieniową. Jest to przyjemność o sporo droższa przedłużająca żywotność listew powiedzmy o połowę. Należy jednak pamiętać, że listwy pomalowanej  lakierem z woskiem nie pomalujemy już zwykłą lakierobejcą czy innym lakierem na bazie żywic.

W wielu przypadkach ławki parkowe mocowane są bezpowrotnie do podłoża, wtedy dokonuje się wymiany listew na miejscu . Wykonujemy również mycie ławek parkowych przy pomocy karchera na miejscu ich ustawienia.